Lenovo Idea
Lenovo Idea GXD1B87065 Legion H200 Gaming Headset
- SKU:
- 20463293
- MPN:
- gxd1b87065
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2024 11:01:52 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2024 11:01:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Lenovo™ Legion H200 Gaming Headset is designed to satisfy gamers without compromising on quality. Enjoy a rich listening experience, lightweight construction, breathable material, and thoughtful usability features all round.
Key Details
- Intuitive volume control on headset earcup for quick in-game access
- Hear every detail with 50mm drivers delivering rich audio
- Removable and washable ear cushions for optimal hygiene
- Lightweight design and quality earcup and padding for lasting comfort
Package Contents:
- Legion H200 Gaming Headset
- Setup Poster
- Single 3.5 mm to Dual 3.5 mm Y Cable
- Warranty Poster
Features
Package Contents:
- Legion H200 Gaming Headset
- Setup Poster
- Single 3.5 mm to Dual 3.5 mm Y Cable
- Warranty Poster
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Microphone Technology |
|
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Cloth |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 11.89 oz |
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo™ Legion H200 Gaming Headset is designed to satisfy gamers without compromising on quality. Enjoy a rich listening experience, lightweight construction, breathable material, and thoughtful usability features all round. Key Details Intuitive volume control on headset earcup for quick in-game access Hear every detail with 50mm drivers delivering rich audio Removable and washable ear cushions for optimal hygiene Lightweight design and quality earcup and padding for lasting comfort |
| Product Type | Gaming Headset |
| Product Name | Legion H200 Gaming Headset |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GXD1B87065 |
| Product Model | H200 |
| Product Line | Legion |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.97" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Idea GXD1B87065 Legion H200 Gaming Headset