Lenovo Idea
Lenovo Idea GY50U89282 Lenovo 600 Mouse W Bat
- SKU:
- 18213846
- MPN:
- gy50u89282
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/01/2023 03:34:34 AM PST
- Stock Update:
- 02/01/2023 03:34:34 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 600 Wireless Media Mouse, 3 Adjustable DPI Levels, 2-Speed Scroll Wheel, Volume Buttons, Ergonomic Design, Red Optical Sensor, 12-Month Battery, GY50U89282- Style that makes a statement - freshen up your workspace with the smooth, sophisticated black finish of the 600 Wireless media mouse. Sculpted for right-handers, its thumb rest and palm rest deliver grip and comfort all day
- Work & play without a hitch - Whether you're working or playing your favorite game, the 600 Wireless mouse's volume, DPI, and scroll speed buttons will help you do it better
- Customized to suit your needs - 3 dpi resolution settings and 2 scroll wheel speeds (precision and hyper-scrolling) give you the power to personalize your experience and configure the mouse The way you want
- With a 12-month AA battery and 3 million click lifetime guarantee, This cordless mouse won't die on the job
- The Nano receiver for the Lenovo 600 Wireless mouse fits right inside the battery compartment, keeping it safe and secure when not in use
- Brand: Lenovo
- Item model number: GY50U89282
- Item Weight: 3.17 ounces
- Product Dimensions: 4.65 x 3.31 x 1.77 inches
- Item Dimensions LxWxH: 4.65 x 3.31 x 1.77 inches
- Batteries: 1 AA batteries required. (included)
- Manufacturer: Lenovo
The Lenovo 600 Wireless media mouse is built for a new breed of ultra-productive individuals. Its full-size design with added palm rest ergonomically caters to right-handed users, ensuring that every click is precise and comfortable. Put productivity and style at your fingertips with the ability to customize this wireless mouse to your needs matched with a smooth, sophisticated finish.
packed with all the right buttons, you can interact with multimedia, adjust the dpi resolution, personalize the scroll wheel speed, and get tasks done on the fly. Choose from 2400 DPI, 1600 DPI, or 1000 DPI resolution, depending on your preferences and needs. The scroll speed on this USB wireless mouse can also be quickly adjusted using a switch on the underside; further personalization can be made via the Windows control panel. The convenient USB Dongle lets you plug in and start working whenever you're ready. And the 12-month AA battery in this wireless computer mouse guarantees it won't sleep on the job.
specifications
performance> - Supported OS: Windows 10, Windows 7
- connectivity: 2.4G wireless> - Mouse sensor: Red Optical sensor> - Mouse resolution: 2400 dpi/ 1600 DPI/ 1000 dpi
- scrolling: 2-Way scrolling (up/down)
- number of Buttons: 7 buttons (left, right, scroll, volume +, volume -, DPI, scroll speed)
- button life: up to 3 million clicks for left and right click buttons> - hardware requirements: PC with USB-A port> battery:
- Type: 1 x AA battery> - battery life: up to 12 months>
designed> product Dimensions (W x D x H)
- (mm): 118 x 84 x 45
- (inches): 4.65" X 3.31" X 1.77"
er> - starting at 0.24 lbs (111 g)
special added features> - dedicated volume control buttons special design features> - right-handed ergonomic design
Features
Desktop PC
Specs
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Total Number of Buttons | 7 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.92 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.3" |
| Depth | 4.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo 600 Wireless Media Mouse is built for a new breed of ultra-productive individuals. It is full-size design with added palm rest ergonomically caters to right-handed users. Packed with all the right buttons, you can interact with multimedia, adjust DPI, scroll speed, and get tasks done on the fly. And it's 12-month AA battery guarantees it won't sleep on the job. Features & Benefits 6-buttons for unmatched productivity and performance Driverless 2.4 GHz wireless connection for easy installation Dedicated volume +/- buttons for controlling media On-the-fly DPI adjustment: 2400, 1600, 1000 resolution 2-level scroll wheel speed adjustment for hyper-scrolling or precision Ergonomic right-handed design with thumb rest for all-day comfort 1x AA battery for up to 12 months battery life and hassle-free use |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | 600 Wireless Media Mouse |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GY50U89282 |
| Product Model | 600 |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information