Lenovo Idea
Lenovo Legion M600s Wireless Gaming Mouse (gy51h47354)
- SKU:
- 19759326
- MPN:
- gy51h47354
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/29/2025 03:22:31 AM PST
- Stock Update:
- 07/29/2025 03:22:31 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Legion M600s Wireless Gaming Mouse, Up to 19000 DPI, 69 Grams, 6 Programmable Buttons, RGB 16.8 Million Colors- Feather-light construction At less than 69 g, the M600s is impressively light and, when paired with the 100% PTFE mouse feet and optical micro-switch mouse buttons, delivers an unmatched gliding and clicking experience with a lifespan of 80-million clicks.
- Paradigm shifting performance Enter a new era of gaming with a cutting-edge Pixart 3370 sensor providing a jaw-dropping 19000 DPI at 400 IPS & 40 g of acceleration and it does so with an efficient 1.5 mA power consumption which helps the mouse achieve a battery life of up-to-70 hours
- Crowd-pleasing form Sculpted with a short, low arch and slim waist and sporting mirrored-textured side-grips, the M600s delivers lasting comfort during long gaming sessions and is a perfect fit for claw and finger-tip grip gamers.
- Average Battery Life (in hours): ?70 Hours
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Legion M600s Wireless
- Item model number: ?GY51H47354
- Hardware Platform: ?PC
- Item Weight: ?2.4 ounces
- Product Dimensions: ?4.79 x 2.42 x 1.51 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?4.79 x 2.42 x 1.51 inches
- Color: ?Iron Grey
- Power Source: ?Battery Powered
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required. (included)
- Manufacturer: ?Lenovo
Give yourself an unfair advantage with our new Lenovo Legion M600s Wireless Gaming Mouse. Packed with top-of-the-line technology, like its Pixart 3370 sensor delivering a staggering 19,000 DPI, optical left & right click micro-switches, a total of 6 programmable buttons, and more. All packed into an ultra-light 69 g frame that helps you move faster & conserve vital energy during games. Compatible with NVIDIA Reflex, M600s gives the competitive edge to react quicker and aim faster.
Package Contents:
- Legion M600s Wireless Gaming Mouse
- 2.4G Receiver
- Type-A to Type-C USB Cable
- Type-C to Type-A Extension Adapter
- Quick Start Guide
- Warranty Poster
Features
Package Contents:
Yes
PC
- Legion M600s Wireless Gaming Mouse
- 2.4G Receiver
- Type-A to Type-C USB Cable
- Type-C to Type-A Extension Adapter
- Quick Start Guide
- Warranty Poster
Environmentally Friendly:
Yes
Operating System Compatibility:
Windows 11
Windows 10
Platform Supported:
PC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries/Cable |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Number of Programmable Buttons | 6 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 19000 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Bluetooth Version | 5 |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable/Wireless |
| Rechargeable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.43 oz |
| Product Color |
|
| Height | 1.5" |
| Color Family | Dual Color |
| Depth | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Give yourself an unfair advantage with our new Lenovo Legion M600s Wireless Gaming Mouse. Packed with top-of-the-line technology, like its Pixart 3370 sensor delivering a staggering 19,000 DPI, optical left & right click micro-switches, a total of 6 programmable buttons, and more. All packed into an ultra-light 69g frame that helps you move faster & conserve vital energy during games. Compatible with NVIDIA Reflex, M600s gives the competitive edge to react quicker and aim faster. |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Product Name | Legion M600s Wireless Gaming Mouse |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GY51H47354 |
| Product Model | M600s |
| Product Line | Legion |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion M600s Wireless Gaming Mouse (gy51h47354)