Lenovo Idea
Lenovo Tab M10 Plus [3rd Gen] Tb125fu Tablet - 10.6" 2k - Octa-core [cortex A75 Dual-core [2 Core] 2 Ghz + Cortex A55 Hexa-core [6 Core] 1.80 Ghz] - 4 Gb Ram - 128 Gb Storage - Android 12 (zaaj0402us)
- SKU:
- 19184123
- MPN:
- zaaj0402us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features | Cinematic streaming & entertainment
There's nothing like the dazzling, 10.6" 2K IPS display on the Tab M10 Plus Gen 3. Stream your Netflix, Disney+, and other services at up to 1080p, the maximum video resolution available for mobile devices. Plus, with TV Low Blue Light certification, you can enjoy long, comfortable hours of screen time-all while the quad-speaker system envelops you with sound.
Study smarter-not harder
A lightweight, portable tablet like the Tab M10 Plus Gen 3 is great for student research and projects. It works with the Lenovo Instant Memo app to make on-screen input a breeze, from hand-written notes and sketches to marking up documents to dragging and dropping text. And for maximum speed and convenience, you can add the optional Lenovo Precision Pen 2 stylus (not supplied).
Keep focused with Reading Mode
Immersive Reading Mode makes long screen sessions easier on the eyes. It enhances readability by simulating the color matrix of the pages in a printed book, so it's more like reading on paper. Use a muted chromatic setting or switch to mono/grayscale to stay focused with less eye strain, whether you're reading an e-book, editing a long document, whatever.
Stay up to date
The Tab M10 Plus Gen 3 tablet ships with Android™ 12. You'll get all the latest Android™ 12 features and enjoy three years of security and other updates-with an even newer version, Android™ 13, expected in 2023.
Processing power & long battery life
Stream, study, and multitask for hours, even unplugged. With a choice of quality, octa-core processors, the Tab M10 Plus Gen 3 tablet has the power to spare. And with a battery that can run the whole day, you can use it just about anywhere.
Make a statement-without saying a word
The Tab M10 Plus Gen 3 is bold-looking and contemporary, as stylish as it is technologically advanced. It's very thin-7.45mm / 0.29"-and starts at just 465g / 1.03lbs, thanks to an aluminum chassis that's both lightweight and durable. And with two dual-tone color options to choose from, Storm Grey and Frost Blue, it stands apart from other tablets in its class.
Built-in kids zone
Google Kids Space-preloaded on Lenovo tablets-helps children discover, create, and grow with a library of quality content and ideas to explore their fascinations in new and engaging ways. You can guide their experience from your device using the Family Link app's parental controls to manage available content, set screen time limits, etc.
Package Contents:
- Tab M10 Plus (3rd Gen) TB125FU Tablet
- USB Cable
- Power Adapter
- Quick Start Guide
Features
- Tab M10 Plus (3rd Gen) TB125FU Tablet
- USB Cable
- Power Adapter
- Quick Start Guide
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
GLONASS
Beidou
Face Recognition
Volume Control Button
Anti-fingerprint
FM Radio
Low Blue Light
Galileo
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Focus Modes |
|
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Sensor Type |
|
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Type | Cortex A75 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Helio G80 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Weight (Approximate) | 1.03 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.3" |
| Color Family | Gray |
| Width | 9.9" |
| Depth | 6.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | Mail-in with 1-year Battery |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 7700 mAh |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Memory Card Supported |
|
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2000 x 1200 |
| Screen Size | 10.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 2K |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Features | Cinematic streaming & entertainment There's nothing like the dazzling, 10.6" 2K IPS display on the Tab M10 Plus Gen 3. Stream your Netflix, Disney+, and other services at up to 1080p, the maximum video resolution available for mobile devices. Plus, with T?V Low Blue Light certification, you can enjoy long, comfortable hours of screen time-all while the quad-speaker system envelops you with sound. Study smarter-not harder A lightweight, portable tablet like the Tab M10 Plus Gen 3 is great for student research and projects. It works with the Lenovo Instant Memo app to make on-screen input a breeze, from hand-written notes and sketches to marking up documents to dragging and dropping text. And for maximum speed and convenience, you can add the optional Lenovo Precision Pen 2 stylus (not supplied). Keep focused with Reading Mode Immersive Reading Mode makes long screen sessions easier on the eyes. It enhances readability by simulating the color matrix of the pages in a printed book, so it's more like reading on paper. Use a muted chromatic setting or switch to mono/grayscale to stay focused with less eye strain, whether you're reading an e-book, editing a long document, whatever. Stay up to date The Tab M10 Plus Gen 3 tablet ships with Android ™ 12. You'll get all the latest Android ™ 12 features and enjoy three years of security and other updates-with an even newer version, Android ™ 13, expected in 2023. Processing power & long battery life Stream, study, and multitask for hours, even unplugged. With a choice of quality, octa-core processors, the Tab M10 Plus Gen 3 tablet has the power to spare. And with a battery that can run the whole day, you can use it just about anywhere. Make a statement-without saying a word The Tab M10 Plus Gen 3 is bold-looking and contemporary, as stylish as it is technologically advanced. It's very thin-7.45mm / 0.29"-and starts at just 465g / 1.03lbs, thanks to an aluminum chassis that's both lightweight and durable. And with two dual-tone color options to choose from, Storm Grey and Frost Blue, it stands apart from other tablets in its class. Built-in kids zone Google Kids Space-preloaded on Lenovo tablets-helps children discover, create, and grow with a library of quality content and ideas to explore their fascinations in new and engaging ways. You can guide their experience from your device using the Family Link app's parental controls to manage available content, set screen time limits, etc. |
| Product Type | Tablet |
| Product Name | Tab M10 Plus (3rd Gen) TB125FU Tablet |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZAAJ0402US |
| Product Model | TB125FU |
| Product Line | Tab M10 Plus (3rd Gen) |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 2.0 (support data transfer and charging) |
| Network & Communication | |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 12 |
Warranty Information