Lenovo Idea
Lenovo IdeaCentre 3 24ITL6 F0G000G2US All-in-One Computer - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - 23.8"
- SKU:
- 19295177
- MPN:
- f0g000g2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/20/2023 01:27:17 PM PST
- Stock Update:
- 02/20/2023 01:27:17 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
STYLISH DESIGN, MAXIMUM FUN
The IdeaCentre desktop line offers the features you need in your choice of elegantly designed, space-saving packages. From famiy-friendly All-in-One systems to our cutting-edge gaming desktop, IdeaCentre PCs deliver serious home entertainment in a variety of shapes and sizes that fit your lifestyle perfectly. IdeaCentre Desktops & All-in-Ones Comp
Package Contents:
- IdeaCentre AIO 3 24ITL6 F0G000G2US
- Wireless Keyboard
- Wireless Mouse
- USB Receiver
- AIO Stand
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaCentre AIO 3 24ITL6 F0G000G2US
- Wireless Keyboard
- Wireless Mouse
- USB Receiver
- AIO Stand
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 15.01 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 17.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 21.3" |
| Depth | 7.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | Base Warranty 1-year, Mail-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 23.8" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | STYLISH DESIGN, MAXIMUM FUN The IdeaCentre desktop line offers the features you need in your choice of elegantly designed, space-saving packages. From famiy-friendly All-in-One systems to our cutting-edge gaming desktop, IdeaCentre PCs deliver serious home entertainment in a variety of shapes and sizes that fit your lifestyle perfectly. IdeaCentre Desktops & All-in-Ones Comp |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Product Name | IdeaCentre AIO 3 24ITL6 F0G000G2US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | F0G000G2US |
| Product Model | F0G000G2US |
| Product Series | 3 24ITL6 |
| Product Line | IdeaCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaCentre 3 24ITL6 F0G000G2US All-in-One Computer - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - 23.8"