Lenovo
Lenovo IdeaPad 1 14IGL05 81VU000JUS 14" Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Pentium Silver N5030 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB SSD - Ice Blue
- SKU:
- 20063828
- MPN:
- 81vu000jus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/16/2023 11:01:47 AM PST
- Stock Update:
- 06/16/2023 11:01:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
- Mfr Part Number: 81VU000JUS
- Product: IdeaPad 1 14IGL05
- Processor: Intel Pentium Silver N5030 (4C / 4T, 1.1 / 3.1GHz, 4MB)
- Graphics Module: Integrated Intel UHD Graphics 605
- Chipset: Intel SoC Platform
- Memory: 4GB Soldered DDR4-2400
- Storage: 128GB SSD M.2 2242 PCIe NVMe 2.0x4
- Display: 14" HD (1366x768) TN 220nits Anti-glare
- Touchscreen: None
- Optical: None
- Media Reader: MicroSD Card Reader
- Ethernet: None
- WLAN + Bluetooth: 11ac, 1x1 + Bluetooth 4.2
- Case Material: PC/ ABS
- Camera: 0.3MP
- Microphone: 2x, Array
- Surface Treatment: IMR
- Color: Ice Blue
- Keyboard: Non-backlit, English
- Fingerprint Reader: None
- TPM: FW TPM 2.0
- Battery: Integrated 32Wh
- Power Adapter: 45W Round Tip
- Operating System: Windows 10 Home in S mode, English
- Bundled Software: Office Trial
- Base Warranty: 1-year, Depot
- Bundled Service: None
- *All images and descriptions are for illustrative purposes only. Visual representation of the products may not be perfectly accurate. Product specification, functions and appearance may vary by models and differ from country to country. All specifications are subject to change without notice. Although we endeavor to present the most precise and comprehensive information at the time of publication, a small number of items may contain typography or photography errors. Products may not be available in all markets. We recommend you to check with sales for exact offers.
Package Contents:
- IdeaPad 1 14IGL05 81VU000JUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 1 14IGL05 81VU000JUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N5030 |
| Maximum Turbo Speed | 3.10 GHz |
| Processor Type | Pentium Silver |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Ice Blue |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Blue |
| Width | 12.9" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 8 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 4 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 605 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 1 Series Laptops | Simplicity & ease IdeaPad 1 Series laptops are engineered for productivity but priced for accessibility. More from the Manufacturer |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 1 14IGL05 81VU000JUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81VU000JUS |
| Product Model | 81VU000JUS |
| Product Series | 1 14IGL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2020 |
| Release Month | July |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home in S mode |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 1 14IGL05 81VU000JUS 14" Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Pentium Silver N5030 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB SSD - Ice Blue