Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 15ABA7 82RN0011US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 5625U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 12 GB Total RAM - 512 GB SSD - Arctic Gray
- SKU:
- 19126880
- MPN:
- 82rn0011us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
3 Series l Affordable laptops for everyday
The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance.
Package Contents:
- IdeaPad 3 15ABA7 82RN0011US Notebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 3 15ABA7 82RN0011US Notebook
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5625U |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.59 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1Courier Carryin |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 12 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 3 Series l Affordable laptops for everyday The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 15ABA7 82RN0011US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82RN0011US |
| Product Model | 82RN0011US |
| Product Series | 3 15ABA7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 15ABA7 82RN0011US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 5625U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 12 GB Total RAM - 512 GB SSD - Arctic Gray