Lenovo
Lenovo IdeaPad 5 15IAP7 82SF000PUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U 3.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 19240315
- MPN:
- 82sf000pus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 5 15IAP7 82SF000PUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U 3.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray - Windows 11 Home - Intel - in-pla- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i5-1235U
- Processor Speed: 3.30 GHz
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?3.3 GHz core_i5
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82SF000PUS
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Processor Brand: ?Intel
DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCEEveryday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82SF000PUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: IdeaPad. Product Series: 5 15IAP7. Product Model: 82SF000PUS. Product Name: IdeaPad 5 15IAP7 82SF000PUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i5-1235U. Processor Speed: 3.30 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 16 GB. System Memory Technology: DDR4 SDRAM. System Memory Speed: 3200 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 2. [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 11 Home. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Input Devices] Keyboard Backlight: Yes. Keyboard Localization: English (US). [Battery Information
Package Contents:
Features
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1235U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.45 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.75" |
| Width | 9.2" |
| Depth | 14" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 5 15IAP7 82SF000PUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82SF000PUS |
| Product Model | 82SF000PUS |
| Product Series | 5 15IAP7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information