Lenovo
Lenovo IdeaPad Flex 3 CB 11IGL05 82BB0008US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory -
- SKU:
- 19135880
- MPN:
- 82bb0008us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/21/2024 11:01:25 AM PST
- Stock Update:
- 02/21/2024 11:01:25 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad Flex 3 CB 11IGL05 82BB0008US 11.6" Touchscreen 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core (2 Core) 1.10 GHz - 4 GB RAM - 64 GB Flash Memory - Almond- Experience responsive performance, power, adaptability and fun with Intel Celeron 1.10 GHz processor
- 4 GB memory seamlessly handle multiple programs together
- The 11.6" 1366 x 768 screen provides a great movie watching experience
- Chrome OS gives you instant access to the internet, cloud storage, emails and all your favorite apps
- 10 Hour battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
- Standing screen display size: ?11.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768 pixels
- Max Screen Resolution: ?1366 x 768 Pixels
- Processor: ?1.1 GHz celeron
- RAM: ?4 GB LPDDR4
- Hard Drive: ?SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics 600
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?UHD Graphics 600
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ac
- Average Battery Life (in hours): ?10 Hours
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?IdeaPad Flex 3 CB 11IGL05
- Item model number: ?82BB0008US
- Hardware Platform: ?Chrome OS
- Operating System: ?Chrome OS
- Item Weight: ?2.65 pounds
- Product Dimensions: ?8.2 x 11.4 x 0.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.2 x 11.4 x 0.7 inches
- Color: ?Almond
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?64000
- Hard Drive Interface: ?Unknown
- Optical Drive Type: ?No
- Power Source: ?Battery Powered
IdeaPad l Flex Series l Where performance and connectivity meet productivity and entertainment.
Portable multimode laptops with next-gen performance, all-day battery life, and built-in versatility. For life on the go.
Package Contents:
- IdeaPad Flex 3 CB 11IGL05 82BB0008US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- IdeaPad Flex 3 CB 11IGL05 82BB0008US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4020 |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Product Color | Almond |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Brown |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 lb |
| Shipping Depth | 20.50" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8.2" |
| Shipping Width | 12.90" |
| Shipping Height | 3.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Speed | 2400 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | IdeaPad l Flex Series l Where performance and connectivity meet productivity and entertainment. Portable multimode laptops with next-gen performance, all-day battery life, and built-in versatility. For life on the go. |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | IdeaPad Flex 3 CB 11IGL05 82BB0008US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82BB0008US |
| Product Model | 82BB0008US |
| Product Series | Flex 3 CB 11IGL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2020 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Flex 3 CB 11IGL05 82BB0008US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory -