Lenovo Idea
Lenovo IdeaPad Flex 5 14IRU8 82Y0000FUS 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 13th Gen i5-1335U Deca-core [10 Core] - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory
- SKU:
- 20050163
- MPN:
- 82y0000fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/08/2024 11:01:30 AM PST
- Stock Update:
- 02/08/2024 11:01:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Flex Series | Where performance and connectivity meet productivity and entertainment.
Portable multimode laptops with next-gen performance, all-day battery life, and built-in versatility. For life on the go.
Package Contents:
- IdeaPad Flex 5 14IRU8
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Business
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad Flex 5 14IRU8
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Application/Usage:
Business
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1335U |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.41 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 Year Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Flex Series | Where performance and connectivity meet productivity and entertainment. Portable multimode laptops with next-gen performance, all-day battery life, and built-in versatility. For life on the go. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | IdeaPad Flex 5 14IRU8 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82Y0000FUS |
| Product Model | 82Y0000FUS |
| Product Series | Flex 5 14IRU8 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Flex 5 14IRU8 82Y0000FUS 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i5 13th Gen i5-1335U Deca-core [10 Core] - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory