Lenovo
Lenovo IdeaPad Flex 5 16ALC7 82RA0045US 16" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 5700U 1.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Cloud Gray
- SKU:
- 19241930
- MPN:
- 82ra0045us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Flex Series | Where performance and connectivity meet productivity and entertainment.
Portable multimode laptops with next-gen performance, all-day battery life, and built-in versatility. For life on the go.
As versatile as you are
An IdeaPad Flex gives you different ways to get things done, anywhere. As a regular laptop to boost your productivity. In stand mode for touchscreen interaction. In tent mode for games and entertainment. And as a tablet for when you're out and about.
Package Contents:
- IdeaPad Flex 5 16ALC7
- AC Adapter
Features
Package Contents:
- IdeaPad Flex 5 16ALC7
- AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5700U |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Product Color | Cloud Gray |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1CourierCarryin |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Flex Series | Where performance and connectivity meet productivity and entertainment. Portable multimode laptops with next-gen performance, all-day battery life, and built-in versatility. For life on the go. As versatile as you are An IdeaPad Flex gives you different ways to get things done, anywhere. As a regular laptop to boost your productivity. In stand mode for touchscreen interaction. In tent mode for games and entertainment. And as a tablet for when you're out and about. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | IdeaPad Flex 5 16ALC7 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82RA0045US |
| Product Model | 82RA0045US |
| Product Series | Flex 5 16ALC7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Flex 5 16ALC7 82RA0045US 16" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 7 5700U 1.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Cloud Gray