Lenovo
Lenovo-IMSourcing IdeaPad 3 15ITL05 81X800EKUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 11th Gen i3-1115G4 Dual-core [2 Core] 3 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB SSD -
- SKU:
- 20510502
- MPN:
- 81x800ekus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Laptop IdeaPad 3 15ITL05 Intel Core i3 11th Gen 1115G4 (3.00GHz) 4GB Memory 128 GB PCIe SSD Intel UHD Graphics 15.6" Windows 11 in S mode 81X800EKUSPackage Contents:
- IdeaPad 3 15ITL05 81X800EKUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 3 15ITL05 81X800EKUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i3-1115G4 |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Platinum Gray |
| Height | 0.78" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10" |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 5.50 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2666 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 12 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 4GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 4 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 15ITL05 81X800EKUS |
| Manufacturer | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | 81X800EKUS |
| Product Model | 81X800EKUS |
| Product Series | 3 15ITL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home in S mode |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo-IMSourcing IdeaPad 3 15ITL05 81X800EKUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 11th Gen i3-1115G4 Dual-core [2 Core] 3 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB SSD -