Lenovo
Lenovo-IMSourcing ThinkPad E15 G2 20TD00J6US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD
- SKU:
- 19047163
- MPN:
- 20td00j6us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkPad E15 Gen 2,Intel i7-1165G7 4 Cores,15.6" FHD (1920x1080) IPS Touch 300nits Anti-Glare, 16GB DDR4 RAM, 1TB PCIe NVMe SSD, Fingerprint Reader, Windows Pro- Processor:11th Generation Intel Core i7-1165G7 Processor (2.80 GHz, up to 4.70 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 12 MB Cache)
- Memory: 16 GB DDR4 RAM; Storage: 1 TB PCIe SSD
- Display: 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare, touchscreen, 300 nits; Graphics: Integrated Intel Iris Xe Graphics
- Dimensions (WxDxH) 365 x 240 x 18.9 mm (14.37 x 9.45 x 0.74 inches); Weight: 1.7 kg (3.75 lbs)
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Processor: ?2.8 GHz core_i7_family
- RAM: ?16 GB DDR4
- Memory Speed: ?2.8 GHz
- Hard Drive: ?1 TB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Wireless Type: ?Bluetooth
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Lenovo ThinkPad E15 Gen 2
- Item model number: ?20TD00J6US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?5.85 pounds
- Package Dimensions: ?19.3 x 12.8 x 3.3 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?4
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?PCIE x 4
Processor
11th Generation Intel Core i7-1165G7 Processor (2.80 GHz, up to 4.70 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 12 MB Cache)
Operating System
Windows 11 Pro 64
Graphics
Integrated Intel Iris Xe Graphics
Memory
16 GB DDR4 3200MHz
Storage
1 TB PCIe SSD
Display
15.6" FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare, touchscreen, 300 nits
Camera
720p HD
Fingerprint Reader
Fingerprint Reader
Keyboard
Backlit - US English with Number Pad
WLAN
Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) & Bluetooth 5.2
Warranty
1 Year Depot or Carry-in
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad E15 G2
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Height | 0.74" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.4" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad E15 G2 |
| Manufacturer | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | 20TD00J6US |
| Product Model | 20TD00J6US |
| Product Series | E15 G2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo-IMSourcing ThinkPad E15 G2 20TD00J6US 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD