Lenovo
Lenovo-IMSourcing ThinkPad L14 Gen2 20X1003HUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black
- SKU:
- 19037634
- MPN:
- 20x1003hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LENOVO THINKPAD L14 GEN 2 14IN FHD IPS Touchscreen Notebook - Inte- UPC: 195890562629
- Weight: 5.400 lbs
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?20X1003HUS
LENOVO THINKPAD L14 GEN 2 14IN FHD IPS TOUCHSCREEN NOTEBOOK - INTE
Package Contents:
- ThinkPad L14 G2
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad L14 G2
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Width | 13" |
| Depth | 9.3" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L14 G2 |
| Manufacturer | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | 20X1003HUS |
| Product Model | 20X1003HUS |
| Product Series | L14 Gen2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo-IMSourcing ThinkPad L14 Gen2 20X1003HUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 i7-1165G7 Quad-core [4 Core] 2.80 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Black