Lenovo
Lenovo-IMSourcing ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CV00 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 4650U Hexa-core [6 Core] 2.10 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 19043863
- MPN:
- 20u7s0cv00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
THINKPAD L15 16IN 256GB 8GB FHD IPS Notebook - AMD CORE W10P- UPC: 196379296509
- Weight: 6.150 lbs
- Brand: ?LENOVO - IMSOURCING
- Item model number: ?20U7S0CV00
THINKPAD L15 16IN 256GB 8GB FHD IPS NOTEBOOK - AMD CORE W10P
Package Contents:
- ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CV00 Notebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CV00 Notebook
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4650U |
| Maximum Turbo Speed | 4 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.37 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.83" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CV00 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | 20U7S0CV00 |
| Product Model | 20U7S0CV00 |
| Product Series | L15 Gen1 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo-IMSourcing ThinkPad L15 Gen1 20U7S0CV00 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 PRO 4650U Hexa-core [6 Core] 2.10 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black