Lenovo
Lenovo-IMSourcing ThinkPad P15v Gen 2 21A9004AUS 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black
- SKU:
- 19045894
- MPN:
- 21a9004aus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Latest Lenovo ThinkPad P15V Gen 2, 11th I7-11800H (8 cores) 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare, 16GB DDR4, 512 GB SSD, NVIDIA T600, Win 10 - Black- UPC: 196118636498
- Weight: 7.250 lbs
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Processor: ?2.3 GHz core_i7_family
- RAM: ?16 GB DDR4
- Memory Speed: ?4.6 GHz
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA T600
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Card Description: ?NVIDIA T600 4GB GDDR6
- Wireless Type: ?Bluetooth
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Average Battery Life (in hours): ?10 Hours
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?21A9004AUS
- Item model number: ?21A9004AUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?4.56 pounds
- Product Dimensions: ?14.43 x 9.84 x 0.89 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?14.43 x 9.84 x 0.89 inches
- Color: ?Black
- Rear Webcam Resolution: ?1 MP
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?8
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?512 GB
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Power Source: ?Battery Powered
LENOVO THINKPAD P15V GEN 2 15.6 FHD IPS MOBILE WORKSTATION
Package Contents:
- ThinkPad P15v G2
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkPad P15v G2
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.56 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.89" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 9.8" |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | T600 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | ThinkPad P15v G2 |
| Manufacturer | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | 21A9004AUS |
| Product Model | 21A9004AUS |
| Product Series | P15v Gen 2 |
| Product Line | ThinkPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo-IMSourcing ThinkPad P15v Gen 2 21A9004AUS 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Black