Lenovo Idea
Lenovo L28u-35 28" 4K UHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black (66ecgcc4us)
- SKU:
- 20088584
- MPN:
- 66ecgcc4us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo L28u-35 28" 4K UHD WLED LCD Monitor - 16:9 - Raven Black - 28" Class - in-Plane Switching (IPS) Technology - 3840 x 2160-1.07 Billion Colors - FreeSync - 300 Nit - 4 ms - 60 Hz Refr- Number of Screens: 1
- Screen Size Class: 28"
- Viewable Screen Size: 28"
- Screen Mode: 4K UHD
- Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
- Manufacturer: Lenovo
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 66ECGCC4US. Brand Name: Lenovo. Product Model: L28u-35. Product Name: L28u-35 Widescreen LCD Monitor. Product Type: LCD Monitor. [Technical Information] Number of Screens: 1. Screen Size Class: 28". Viewable Screen Size: 28". Screen Mode: 4K UHD. Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Response Time: 4 ms Extreme Mode. Aspect Ratio: 16:9. Pixel Pitch: 6.3 mil. Horizontal Viewing Angle: 178. Vertical Viewing Angle: 178. Backlight Technology: WLED. Features: Eyesafe Certified. Low Blue Light. Cable Management. Cable Lock Slot. HDR10. sRGB. High Dynamic Range (HDR). Anti-glare. Stand Adjustments: Height. Pivot. Swivel. Tilt. Stand Included: Yes. Adjustable Stand Height: Yes. Curved Screen: No. [Video] Maximum Resolution: 3840 x 2160. Standard Refresh Rate: 60 Hz. Color Supported: 1.07 Billion Colors. Native Contrast Ratio: 1,000:1. Dynamic Contrast Ratio: 3,000,000:1. Brightness: 300 Nit. Tearing Prevention Technology: FreeSync. Color Gamut: 99% sRGB. 90% DCI-P3. [Audio] Number of Speakers: 2. Speakers: Yes. [Network & Communication] Wireless LAN: No. Bluetooth: No. [Interfaces/Ports] Network (RJ-45): No. HDMI: Yes. USB: No. DisplayPort: Yes. Number of DisplayPorts: 1. [Built-in Devices] Webcam: No. Microphone: No. [Physical Characteristics] VESA Mount Compatible: Yes. VESA Mount Standard: 100 x 100. Color: Raven Black. Height: 14.7". Width: 25.1". Depth: 1.9". Height with Stand: 22.41". Width with Stand: 25.07". Depth with Stand: 8.46". Weight (Approximate): 10.14 lb. Weight with Stand (Approximate): 14.55 lb. [Miscellaneous] Package Contents: L28u-35 Widescreen LCD Monitor Stand 1 x Power Cable (1.8m) 1 x HDMI 2.0 Cable (1.8m) Quick Setup Guide . Energy Star: Yes. Environmentally Friendly: Yes. Environmental Certification: TCO 9.0.
Features
- L28u-35 Widescreen LCD Monitor
- Stand
- 1 x Power Cable (1.8m)
- 1 x HDMI 2.0 Cable (1.8m)
- Quick Setup Guide
Environmental Certification:
TCO Certified 9.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
GREENGUARD
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Microphone | No |
| Webcam | No |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 10.14 lb |
| Height with Stand | 22.41" |
| Product Color | Raven Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.46" |
| Height | 14.7" |
| Width with Stand | 25.07" |
| Color Family | Black |
| Width | 25.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.55 lb |
| Depth | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | L28u-35 Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66ECGCC4US |
| Product Model | L28u-35 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Curved Screen | No |
| Viewable Screen Size | 28" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.16000 mm x 0.16000 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 28" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information