Lenovo
Lenovo Legion 5 15ARH7H 82RD006EUS 15.6" Gaming Notebook - WQHD - 2560 x 1440 - AMD Ryzen 7 6800H 3.20 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 19253580
- MPN:
- 82rd006eus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/09/2023 12:29:25 PM PST
- Stock Update:
- 06/09/2023 12:29:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
5 Series Laptops | The intersection of minimalism and raw power
Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle.
Package Contents:
- Legion 5 15ARH7H 82RD006EUS Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
- Legion 5 15ARH7H 82RD006EUS Gaming Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6800H |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Storm Gray |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1Y Legion Sup |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | WQHD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series Laptops | The intersection of minimalism and raw power Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion 5 15ARH7H 82RD006EUS Gaming Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82RD006EUS |
| Product Model | 82RD006EUS |
| Product Series | 5 15ARH7H |
| Product Line | Legion |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion 5 15ARH7H 82RD006EUS 15.6" Gaming Notebook - WQHD - 2560 x 1440 - AMD Ryzen 7 6800H 3.20 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray