Lenovo Idea
Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H 82RF003YUS 16" Gaming Notebook - QHD - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H Tetradeca-core [14 Core] 3.50 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 20058200
- MPN:
- 82rf003yus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stylish on the outside
Savage on the inside.
Elegant, slim designs that pack a punch. Legion laptops & desktops boast true gaming power and deliver best in class graphics & components. An affordable choice for any gamer, customize your laptop or go with one of our best-selling pre-configs & stay savage.
Package Contents:
Features
Package Contents:
Legion 5 Pro 16IAH7H 82RF003YUS Gaming Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700H |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 1.05" |
| Width | 10.4" |
| Depth | 14.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | QHD |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3070 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Stylish on the outside Savage on the inside. Elegant, slim designs that pack a punch. Legion laptops & desktops boast true gaming power and deliver best in class graphics & components. An affordable choice for any gamer, customize your laptop or go with one of our best-selling pre-configs & stay savage. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion 5 Pro 16IAH7H 82RF003YUS Gaming Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82RF003YUS |
| Product Model | 82RF003YUS |
| Product Series | 5 Pro 16IAH7H |
| Product Line | Legion |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x Type-C (Thunderbolt 4);1 x Type C (USB 3.2 + DP 1.4 ) |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H 82RF003YUS 16" Gaming Notebook - QHD - 2560 x 1600 - Intel Core i7 12th Gen i7-12700H Tetradeca-core [14 Core] 3.50 GHz - 32 GB Total RAM - 1 TB SSD - Storm Gray