Lenovo Idea
Lenovo Legion 7 15IMH05 81YT0002US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 10th Gen i7-10750H Hexa-core [6 Core] 2.60 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Slate Gray
- SKU:
- 18989666
- MPN:
- 81yt0002us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/23/2022 10:23:47 AM PST
- Stock Update:
- 06/23/2022 10:23:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Legion 7i Laptop, 15.6" FHD IPS 144Hz, i7-10750H, GeForce RTX 2060 6GB, 16GB, 1TB SSD, Win 10 Home- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 10th Gen
- Processor Model: i7-10750H
- Processor Core: Hexa-core (6 Core)
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Lines Per Inch
- Processor: ?2.6 GHz core_i7
- RAM: ?6 GB DDR4
- Memory Speed: ?2.6 GHz
- Hard Drive: ?1 TB SSD
- Graphics Coprocessor: ?NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB
- Chipset Brand: ?NVIDIA
- Wireless Type: ?Bluetooth
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Legion
- Item model number: ?7i
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Home
- Item Weight: ?4.62 pounds
- Package Dimensions: ?19.5 x 14.57 x 4.57 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?6
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?16 GB
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Power Source: ?Battery Powered
- Batteries: ?1 Lithium ion batteries required. (included)
Manufacturer: Lenovo. Manufacturer Part Number: 81YT0002US. Brand Name: Lenovo. Product Line: Legion. Product Series: Legion 7. Product Model: 15IMH05. Product Name: Lenovo Legion 7 15.6" 144Hz Gaming Laptop Intel Core i7-10750H 16GB RAM 1TB SSD RTX 2060 6GB GDDR6. Product Condition: New. Product Type: Gaming Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i7-10750H. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 2.60 GHz. Maximum Turbo Speed: 5.00 GHz. Cache: 12 MB. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: HM470. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 32 GB. Memory Technology: DDR4. Memory Speed: 2933 MHz. Number of Total Memory Slots: 2. Memory Card Reader: No. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. Solid State Drive Interface: M.2 2280 PCIe NVMe. Optical Drive Type: Not Included. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6''. Display Screen Type: Full HD. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Standard Refresh Rate: 144 Hz. Screen Mode: LCD, Anti-glare. Screen Resolution: 1920 x 1080. Color Supported: 100% Adobe RGB. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: GeForce RTX 2060. Graphics Memory Capacity: 6 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Tearing Prevention Technology: G-sync. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: 802.11ax. Ethernet Technology: 100/1000M. Bluetooth: Yes. Bluetooth Standard: Bluetooth 5.0. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes - with Privacy Shutter. Front Camera/Webcam Resolution: 720p. Microphone: Yes. Number of Microphones: 2. Microphone Type: Dual Array. Finger Print Reader: No. Speakers: Stereo Speakers. Number of Speakers: 2 x 2 W. Sound Mode: Dolby Atmos, High Definition Audi
Package Contents:
Features
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10750H |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.63 lb |
| Product Color | Slate Gray |
| Height | 0.79" |
| Width | 10" |
| Depth | 14.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2933 MHz |
| System Memory Technology | SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 2060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Stylish on the outside Savage on the inside. Elegant, slim designs that pack a punch. Legion laptops & desktops boast true gaming power and deliver best in class graphics & components. An affordable choice for any gamer, customize your laptop or go with one of our best-selling pre-configs & stay savage. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion 7 15IMH05 81YT0002US Gaming Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81YT0002US |
| Product Model | 81YT0002US |
| Product Series | 7 15IMH05 |
| Product Line | Legion |
| Technical Information | |
| Release Year | 2020 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCIe NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1*Type-C (TBT, DP 1.4, USB3.1 Gen2);1 Type C (USB 3.2 Gen 2 + DP 1.4) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information