Lenovo Idea
Lenovo Legion C730-19ICO 90JH001FUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i5 [8th Gen] i5-8400 2.80 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM - 2 TB HDD - Windows 10 Home 64-bit [English] - Raven Black
- SKU:
- 18544775
- MPN:
- 90jh001fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/01/2021 07:29:32 AM PST
- Stock Update:
- 12/01/2021 07:29:32 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Savage power...anywhere
Don't let the compact size fool you-the 19 L Lenovo Legion C730 Cube has all the hardware you need for a breathtakingly immersive gaming performance. The latest Intel® K processing, NVIDIA® graphics, overclocked Corsair® memory, and a dual-channel thermal system-all housed in a chassis featuring RGB system lighting and a transparent top panel.
Package Contents:
Features
Package Contents:
Legion C730-19ICO 90JH001FUS Gaming Desktop Computer Keyboard Mouse
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i5-8400 |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 19.33 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 14.1" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 12" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 6 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce GTX 1060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Savage power...anywhere Don't let the compact size fool you-the 19 L Lenovo Legion C730 Cube has all the hardware you need for a breathtakingly immersive gaming performance. The latest Intel® K processing, NVIDIA® graphics, overclocked Corsair® memory, and a dual-channel thermal system-all housed in a chassis featuring RGB system lighting and a transparent top panel. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Legion C730-19ICO 90JH001FUS Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90JH001FUS |
| Product Model | 90JH001FUS |
| Product Series | C730-19ICO |
| Product Line | Legion |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 2 TB |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion C730-19ICO 90JH001FUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i5 [8th Gen] i5-8400 2.80 GHz - 8 GB DDR4 SDRAM - 2 TB HDD - Windows 10 Home 64-bit [English] - Raven Black