Lenovo Idea
Lenovo Legion Carrying Case [Backpack] for 15.6" Notebook (gx40s69333)
- SKU:
- 18058974
- MPN:
- gx40s69333
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/31/2023 02:01:44 PM PST
- Stock Update:
- 10/31/2023 02:01:44 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The legion gaming backpack designed for casual / mainstream gamers who would intend to use the case not just for gaming but as a daily laptop case. The backpack is consistently designed with the new Legion brand language. Compared with previous gaming backpack, this backpack is suited for 15.6" gaming laptops and equally balances protection and design. It utilizes durable materials, and a robust feature set to cater to its target audience.
Features
Application/Usage:
Lenovo
Notebook
Bottle
Gaming
Gear
Compatibility:
- Legion 730-15" Laptop
- Legion 530-15" Laptop
- Legion 530-15.6" Laptop
Brand Compatibility:
Lenovo
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyester |
| Weight (Approximate) | 2.01 lb |
| Product Color |
|
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | BUILT FOR GAMERS ON THE MOVE. The Lenovo™ Legion 15.6" Recon Gaming Backpack is designed for gamers who keep their virtual world beside them during their daily life. This sleek and modern form offers every pocket a gamer needs, plus the added space for your work and study gear. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Legion 15.6" Recon Gaming Backpack |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX40S69333 |
| Product Line | Legion |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Carrying Options |
|
| Style | Backpack |
| Closure Type | Zipper |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion Carrying Case [Backpack] for 15.6" Notebook (gx40s69333)