Lenovo Idea
Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 82WM0001US 16" Gaming Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 5 7645HX Hexa-core [6 Core] 4 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Onyx Gray
- SKU:
- 20088590
- MPN:
- 82wm0001us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
5 Series Laptops | The intersection of minimalism and raw power
Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle.
Package Contents:
- Legion Pro 5 16ARX8 82WM0001US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Legion Pro 5 16ARX8 82WM0001US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
FreeSync
Anti-glare Screen
DLSS 3.0 Technology
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 7645HX |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Product Color | Onyx Gray |
| Height | 1.05" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 6.80 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WQXGA |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4050 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series Laptops | The intersection of minimalism and raw power Own the room and the leaderboard with Legion 5 series gaming laptops. Designed with a plethora of high-performance options, while keeping a low profile with clean, minimalist looks that complement your lifestyle. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion Pro 5 16ARX8 82WM0001US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82WM0001US |
| Product Model | 82WM0001US |
| Product Series | Pro 5 16ARX8 |
| Product Line | Legion |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion Pro 5 16ARX8 82WM0001US 16" Gaming Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 5 7645HX Hexa-core [6 Core] 4 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Onyx Gray