Lenovo Idea
Lenovo Legion T5 26ARA8 90UX000DUS Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 7 7700 Octa-core [8 Core] 3.80 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tower - Storm Gray
- SKU:
- 20475949
- MPN:
- 90ux000dus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Gaming Desktops
Power, unleashed. Feel the thrill, savagery and rush of the overpowering Legion Tower 7 bearing down on your opponents or unlock game-changing performance with essential power and speed with the Legion Tower 5 series.
Package Contents:
- Legion T5 26ARA8 90UX000DUS
- Keyboard
- Mouse
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Legion T5 26ARA8 90UX000DUS
- Keyboard
- Mouse
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
RGB Lighting
Carry Handle
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 7700 |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | B650 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 30.86 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 16.8" |
| Color Family | Gray |
| Width | 8.1" |
| Depth | 15.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Mail-in</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Gaming Desktops Power, unleashed. Feel the thrill, savagery and rush of the overpowering Legion Tower 7 bearing down on your opponents or unlock game-changing performance with essential power and speed with the Legion Tower 5 series. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Legion T5 26ARA8 90UX000DUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90UX000DUS |
| Product Model | 90UX000DUS |
| Product Series | T5 26ARA8 |
| Product Line | Legion |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Outputs (Rear) | 1 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 2 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion T5 26ARA8 90UX000DUS Gaming Desktop Computer - AMD Ryzen 7 7700 Octa-core [8 Core] 3.80 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tower - Storm Gray