Lenovo
Lenovo Legion T5 26IAB7 90SU000AUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 12th Gen i7-12700 Dodeca-core [12 Core] - 32 GB RAM DDR5 SDRAM - 1 TB HDD - 1 TB NVMe M.2 PCI Express PCI Express NVMe 4.0 x4
- SKU:
- 19281751
- MPN:
- 90su000aus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Power, unleashed Lenovo Legion Towers are expertly engineered, from their refined chassis, to their impressive lighting effects, to their high-performance components. Featuring the latest gaming processors and discrete graphics, these gaming towers deliver explosively powerful performance.Lenovo Legion Gaming Desktop, Intel Core i7 i7-12700, 32GB RAM, NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB, 1TB HD, 1TB SSD, Windows 11 Pro, 90SU000AUS 32 GB of memory to get a remarkable gaming experience 1 TB HDD provides you ample space to store all your documents and multimedia content 1 TB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents With no instantly access your favorite music, movies, data or other content on the discs NVIDIA geforce rtx 3060 discrete graphic card for gaming and graphic designing that delivers the optimal visual experience Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
Package Contents:
Features
Package Contents:
Legion T5 26IAB7 90SU000AUS Gaming Desktop Computer USB Calliope Keyboard USB Calliope Mouse
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Carry Handle
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Carry Handle
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-12700 |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B660 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 30.86 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.3" |
| Depth | 0.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Total Number of Memory Slots | 4.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 12 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Power, unleashed Lenovo Legion Towers are expertly engineered, from their refined chassis, to their impressive lighting effects, to their high-performance components. Featuring the latest gaming processors and discrete graphics, these gaming towers deliver explosively powerful performance. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Legion T5 26IAB7 90SU000AUS Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90SU000AUS |
| Product Model | 90SU000AUS |
| Product Series | T5 26IAB7 |
| Product Line | Legion |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer and 5V@3A charging) |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion T5 26IAB7 90SU000AUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 12th Gen i7-12700 Dodeca-core [12 Core] - 32 GB RAM DDR5 SDRAM - 1 TB HDD - 1 TB NVMe M.2 PCI Express PCI Express NVMe 4.0 x4