Lenovo
Lenovo Legion T5 26IOB6 90RS002DUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 11th Gen i7-11700 Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 1 TB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD -
- SKU:
- 19196891
- MPN:
- 90rs002dus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
5 Series and 7 Series Towers l Power, unleashed
Lenovo Legion Towers are expertly engineered, from their refined chassis, to their impressive lighting effects, to their high-performance components. Featuring the latest gaming processors and discrete graphics, these gaming towers deliver explosively powerful performance.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11700 |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B560 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 30.86 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 16.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 8.1" |
| Depth | 15.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3Y Legion Ultimate Support with Onsite |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Imagination Technologies |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 750 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series and 7 Series Towers l Power, unleashed Lenovo Legion Towers are expertly engineered, from their refined chassis, to their impressive lighting effects, to their high-performance components. Featuring the latest gaming processors and discrete graphics, these gaming towers deliver explosively powerful performance. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Legion T5 26IOB6 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90RS002DUS |
| Product Model | 90RS002DUS |
| Product Series | T5 26IOB6 |
| Product Line | Legion |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Hard Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer and 5V@3A charging) |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111H |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion T5 26IOB6 90RS002DUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 11th Gen i7-11700 Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 1 TB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD -