Lenovo Idea
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV0011US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 13th Gen i5-13420H Octa-core [8 Core] - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 20052842
- MPN:
- 82xv0011us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/07/2025 01:02:02 PM PST
- Stock Update:
- 02/07/2025 01:02:02 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo LOQ
Gaming PCs that push limits and shatter expectations with top-end processors and NVIDIA® GeForce RTX™ GPUs. Tackle AAA titles, study, work, create, and stream. And enjoy -fast gameplay and unparalleled controls with gamer-centric keyboards.
Package Contents:
- LOQ 15IRH8 82XV0011US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- LOQ 15IRH8 82XV0011US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13420H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.99" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.2" |
| Depth | 10.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 4.72 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo LOQ Gaming PCs that push limits and shatter expectations with top-end processors and NVIDIA® GeForce RTX™ GPUs. Tackle AAA titles, study, work, create, and stream. And enjoy lightning-fast gameplay and unparalleled controls with gamer-centric keyboards. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | LOQ 15IRH8 82XV0011US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82XV0011US |
| Product Model | 82XV0011US |
| Product Series | LOQ 15IRH8 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | February |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 3 Ports | 0 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of VGA Ports | 0 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 0.0 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo LOQ 15IRH8 82XV0011US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 13th Gen i5-13420H Octa-core [8 Core] - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray