Lenovo
Lenovo Notebook Stand - 7.3" Height X 14.6" Width X 15" Depth - Desktop (4xf0h70605)
- SKU:
- 18163298
- MPN:
- 4xf0h70605
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A stand that provides a great user experience to place a docked or undocked notebook on the platform that can tilt, swivel, or is height adjustable which saves desk space and provides better ergonomics.Enhance user experience:
Robust and stable stand with best in class solution for docking experience
Provide a total solution for the customer:
Integrated solution: Don't leave any gaps or any reason for the customer to search elsewhere Better Ergonomics: Allows for the monitor to be placed at the correct height for viewingAdjustable Notebook Stand with continuous range of motion that allows for the optimum ergonomic working height
Supports notebook lift, tilt and side-to-side swivel for optimal viewing
Replacement for the Essential Notebook Stand with new Custom ID treatment
Designed for organized cable management to keep workspace uncluttered
Package Contents:
- Adjustable Notebook Stand
- Clips of the Stand
- Setup Poster ( User Guide )
- Warranty Poster
Features
Package Contents:
China
- Adjustable Notebook Stand
- Clips of the Stand
- Setup Poster ( User Guide )
- Warranty Poster
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 7.05 lb |
| Height | 7.30" |
| Width | 14.60" |
| Depth | 15" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lifts your laptop to eye level. Bending over your laptop is a pain in the neck! The Lenovo Adjustable Height Laptop Stand lifts your laptop up to a comfortable and ergonomic viewing height. Also, use your laptop as the primary screen or add a monitor and instantly have dual screens. Adjustable Notebook Stand with continuous range of motion that allows for the optimum ergonomic working heightSupports notebook lift, tilt and side-to-side swivel for optimal viewing. |
| Product Type | Notebook Stand |
| Product Name | Adjustable Notebook Stand |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XF0H70605 |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Notebook Stand - 7.3" Height X 14.6" Width X 15" Depth - Desktop (4xf0h70605)