IBM
Lenovo PM1655 800 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS [24Gb/s SAS] - Mixed Use (4xb7a80340)
- SKU:
- 20071169
- MPN:
- 4xb7a80340
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/09/2025 08:35:15 AM PST
- Stock Update:
- 04/09/2025 08:35:15 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - 4XB7A80340 - Thinksystem 2.5in Pm1655 800gb Mixed Use SAS 24gb Hs- Thinksystem 2
- Product Dimensions: 4 x 5 x 3 inches
- Item Weight: 1 pounds
Thinksystem 2.5in pm1655 800gb mixed use sas 24gb hs
Features
Compatibility:
Lenovo ThinkSystem SR650 V2 Server
Server
Lenovo ThinkSystem SR650 V2 Server
Device Supported:
Server
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | 24Gb/s SAS |
| Drive Interface | SAS |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem 2.5" PM1655 800GB Mixed Use SAS 24Gb HS SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A80340 |
| Product Series | PM1655 |
| Drive Performance | |
| Endurance Type | Mixed Use |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 800 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo PM1655 800 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS [24Gb/s SAS] - Mixed Use (4xb7a80340)