Lenovo
Lenovo Series One Video Conferencing Camera - 12 Megapixel - 1 Pack[s] (40clcharcm)
- SKU:
- 20064617
- MPN:
- 40clcharcm
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Series ONE Camera Charcoal- Effective Resolution: 12 Megapixel
- Maximum Video Resolution: 1920 x 1080
- Field Of View (FOV) Angle: 150
- Network (RJ-45): Yes
- Product Color: Charcoal
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 40CLCHARCM. Brand Name: Lenovo. Product Line: Series One. Product Name: Series One Video Conferencing Camera. Packaged Quantity: 1. Product Type: Video Conferencing Camera. [Display & Graphics] Effective Resolution: 12 Megapixel. Maximum Video Resolution: 1920 x 1080. Field Of View (FOV) Angle: 150. [Interfaces/Ports] Network (RJ-45): Yes. [Physical Characteristics] Product Color: Charcoal. Mounting Type: Wall. Height: 1.6". Width: 3.1". Depth: 4.1". Weight (Approximate): 11.29 oz. [Miscellaneous] Device Supported: Computer. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year.
Features
Device Supported:
Computer
Computer
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11.29 oz |
| Product Color | Charcoal |
| Height | 1.6" |
| Mounting Type | Wall |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Display & Graphics | |
| Effective Resolution | 12 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 150° |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
| Product Name | Charcoal Series One Camera |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 40CLCHARCM |
| Product Line | Series One |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Series One Video Conferencing Camera - 12 Megapixel - 1 Pack[s] (40clcharcm)