Lenovo Idea
Lenovo Tab P11 Plus ZA940023US 11" Touchscreen Detachable 2 in 1 Notebook - 2K - Octa-core [8 Core] 2.05 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB SSD - Slate Gray
- SKU:
- 19222888
- MPN:
- za940023us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/11/2023 12:27:43 PM PST
- Stock Update:
- 01/11/2023 12:27:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Cycle 1 2022 - 11" 2K (2000x1200) IPS / MediaTek Helio G90T / 4GB LPDDR4x / 128GB / Android 11 (R) / Slate Grey. Compatible accessories: Lenovo Keyboard for Tab P11 Plus, Lenovo Precision Pen 2 ? ?Whats is the box: Tab P11 Plus, ChargerPackage Contents:
Features
Package Contents:
Tab P11 Plus ZA940023US 2 in 1 Notebook AC Adapter Pen Upgradable Lenovo Keyboard Pack
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.05 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Detachable |
| Weight (Approximate) | 1.08 lb |
| Product Color | Slate Gray |
| Height | 0.30" |
| Width | 10.2" |
| Depth | 6.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| System Memory Form Factor | On-board |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| On-board Memory | 4 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Size | 11" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | 2K |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G76 MC4 GPU |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo Tab P11 Plus | First-class family tablet Experience first-class multimedia and fun with the Lenovo Tab P11 Plus, featuring an octa-core chip, 11" 2K display, and quad speakers with user-facing stereo tuned by Dolby Atmos®. You'll also enjoy epic battery life and a slim, aluminum-alloy design with a dual-tone finish available in three gorgeous colors. Get even more done with an optional keyboard and Lenovo Precision Pen 2. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | Tab P11 Plus ZA940023US 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | ZA940023US |
| Product Model | ZA940023US |
| Product Line | Tab P11 Plus |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 2.0 (support data transfer, OTG, and Power Delivery 3.0, PE 2.0) |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 11 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Tab P11 Plus ZA940023US 11" Touchscreen Detachable 2 in 1 Notebook - 2K - Octa-core [8 Core] 2.05 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 128 GB SSD - Slate Gray