Lenovo Think
Lenovo ThinkBook 13s G3 ACN 20YA007FUS 13.3" Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 5600U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Mineral Gray
- SKU:
- 19083820
- MPN:
- 20ya007fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkBook Series | Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too.
When you need it yesterday
Modern Standby wakes your laptop in less than 0.5 seconds and lets you download emails and listen to music even while your laptop's sleeping. A fingerprint reader logs in and turns on the screen in a single touch-just like a phone. Available rapid-charging technology keeps you unplugged when you're on the go. ThinkBook laptops deliver efficiencies that work smarter for you.
Package Contents:
- ThinkBook 13s G3 ACN 20YA007FUS
- AC Adapter
Features
Environmental Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Low Blue Light
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| L2 Cache | 3 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 12 |
| L3 Cache | 16 MB |
| Processor Model | 5600U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.78 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Cover Material | Aluminum |
| Height | 0.59" |
| Color Family | Gray |
| Width | 11.8" |
| Depth | 8.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 12.30 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. When you need it yesterday Modern Standby wakes your laptop in less than 0.5 seconds and lets you download emails and listen to music even while your laptop's sleeping. A fingerprint reader logs in and turns on the screen in a single touch-just like a phone. Available rapid-charging technology keeps you unplugged when you're on the go. ThinkBook laptops deliver efficiencies that work smarter for you. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 13s G3 ACN 20YA007FUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 20YA007FUS |
| Product Model | 20YA007FUS |
| Product Series | 13s G3 ACN |
| Product Line | ThinkBook |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | October |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information