Lenovo
Lenovo ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0012US 13.3" Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 5 6600U 2.90 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD
- SKU:
- 19133374
- MPN:
- 21as0012us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/27/2024 05:29:32 AM PST
- Stock Update:
- 08/27/2024 05:29:32 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkBook Series | Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish.
Package Contents:
- ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0012US Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0012US Notebook AC Adapter
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Low Blue Light
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| L2 Cache | 3 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 12 |
| L3 Cache | 16 MB |
| Processor Model | 6600U |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Arctic Gray |
| Cover Material | Aluminum |
| Height | 0.59" |
| Color Family | Gray |
| Width | 11.7" |
| Depth | 8.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1 Year Courier Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WQXGA |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 660M Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0012US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21AS0012US |
| Product Model | 21AS0012US |
| Product Series | 13s G4 ARB |
| Product Line | ThinkBook |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | June |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0012US 13.3" Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 5 6600U 2.90 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD