Lenovo
Lenovo ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0015US 13.3" Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 6800U 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD
- SKU:
- 19142693
- MPN:
- 21as0015us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkBook Series | Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish.
Package Contents:
- ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0015US Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Anti-glare Screen
- ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0015US Notebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Input Voltage |
|
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| L3 Cache | 4 MB |
| Processor Model | 6800U |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Arctic Gray |
| Color Family | Gray |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul>1CourierCarryin</ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Energy | 56 Wh |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WQXGA |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0015US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21AS0015US |
| Product Model | 21AS0015US |
| Product Series | 13s G4 ARB |
| Product Line | ThinkBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 13s G4 ARB 21AS0015US 13.3" Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 6800U 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD