Lenovo
Lenovo ThinkBook 13s G4 ARB 21AS003DUS 13.3" Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 6800U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD
- SKU:
- 19253804
- MPN:
- 21as003dus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkBook Series | Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish.
Package Contents:
- ThinkBook 13s G4 ARB
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkBook 13s G4 ARB
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 6800U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.71 lb |
| Height | 0.59" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 8.3" |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 19.10 Hours |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WQXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 13s G4 ARB |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21AS003DUS |
| Product Model | 21AS003DUS |
| Product Series | 13s G4 ARB |
| Product Line | ThinkBook |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB4 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 13s G4 ARB 21AS003DUS 13.3" Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - AMD Ryzen 7 6800U Octa-core [8 Core] 2.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD