Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 G3 ACL 21A2002SUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 5700U Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray
- SKU:
- 18526231
- MPN:
- 21a2002sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
BUILT FOR BUSINESS, DESIGNED FOR YOU
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too.
Package Contents:
- ThinkBook 14 G3 ACL 21A2002SUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- ThinkBook 14 G3 ACL 21A2002SUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5700U |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 lb |
| Shipping Depth | 18.30" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.6" |
| Shipping Width | 11.50" |
| Shipping Height | 2.90" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 7.50 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | BUILT FOR BUSINESS, DESIGNED FOR YOU These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 14 G3 ACL 21A2002SUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21A2002SUS |
| Product Model | 21A2002SUS |
| Product Series | 14 G3 ACL |
| Product Line | ThinkBook |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 14 G3 ACL 21A2002SUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 5700U Octa-core [8 Core] 1.80 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray