Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 G4 IAP 21DH00DCUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB
- SKU:
- 19199958
- MPN:
- 21dh00dcus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkBook 14 G4 IAP 21DH00DCUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core (10 Core) 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-Board Memory - 51- Release Month: June
- Release Year: 2022
- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?1.7 GHz core_i7
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21DH00DCUS
- Operating System: ?Windows 11
- Processor Brand: ?Intel
ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21DH00DCUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkBook. Product Series: 14 G4 IAP. Product Model: 21DH00DCUS. Product Name: ThinkBook 14 G4 IAP 21DH00DCUS. Product Type: Notebook. [Technical Information] Release Month: June. Release Year: 2022. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-1255U. Processor Core: Deca-core (10 Core). Processor Speed: 1.70 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. vPro Technology: No. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 40 GB. System Memory Technology: DDR4 SDRAM. System Memory Speed: 3200 MHz. System Memory Form Factor: On-board + SoDIMM. Installed Slot Memory: 8 GB. Installed Slot Memory Configuration: 1 x 8GB. On-board Memory: 8 GB. On-board Memory Technology: DDR4 SDRAM. On-board Memory Configuration: 1 x 8GB. Total Number of Memory Slots: 1. Number of Occupied Memory Slots: 1. Number of Free Memory Slots: 0. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Com
Package Contents:
- ThinkBook 14 G4 IAP 21DH00DCUS
- AC Adapter
Features
- ThinkBook 14 G4 IAP 21DH00DCUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.70" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 8 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 14 G4 IAP 21DH00DCUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21DH00DCUS |
| Product Model | 21DH00DCUS |
| Product Series | 14 G4 IAP |
| Product Line | ThinkBook |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | June |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information