Lenovo
Lenovo ThinkBook 14 G6 ABP 21KJ0009US 14" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 7530U Hexa-core [6 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Arctic Gray
- SKU:
- 20530188
- MPN:
- 21kj0009us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Every day, elevated experiences
Lenovo ThinkBook Series laptops boost productivity. From their ergonomically designed keyboard positioning that alleviates body strain, to the stunning displays with low blue-light technology for eyecare, these business laptops deliver convenience and comfort. What's more, they make you look good doing it-with gorgeous lightweight aluminum chassis that are sure to turn heads.
Package Contents:
- ThinkBook 14 G6 ABP 21KJ0009US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkBook 14 G6 ABP 21KJ0009US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Anti-fingerprint
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| L2 Cache | 3 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 7530U |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Height | 0.67" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Courier or Carry-in </p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Every day, elevated experiences Lenovo ThinkBook Series laptops boost productivity. From their ergonomically designed keyboard positioning that alleviates body strain, to the stunning displays with low blue-light technology for eyecare, these business laptops deliver convenience and comfort. What's more, they make you look good doing it-with gorgeous lightweight aluminum chassis that are sure to turn heads. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 14 G6 ABP 21KJ0009US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21KJ0009US |
| Product Model | 21KJ0009US |
| Product Series | 14 G6 ABP |
| Product Line | ThinkBook |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | September |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 14 G6 ABP 21KJ0009US 14" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 7530U Hexa-core [6 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Arctic Gray