Lenovo
Lenovo ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM0017US 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U 3.50 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray
- SKU:
- 19116960
- MPN:
- 21dm0017us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/13/2023 09:01:41 AM PST
- Stock Update:
- 06/13/2023 09:01:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkBook 14s Yoga Gen2 Intel CORE I7-1255U1.7G 14.0FHD AG 300N MT Nit SRGB Display W11 Pro 16GB Memory 512GB SSD Backlit Keyboard 2x2 AX with Smart Power Button with Integrated Fingerprint 1 Year Courier/Carry in. No ethernet port - not compatible with mechanical docking stations only supports cable docking.Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM0017US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter Stylus
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.73 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.70" |
| Width | 8.6" |
| Depth | 12.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM0017US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21DM0017US |
| Product Model | 21DM0017US |
| Product Series | 14s Yoga G2 IAP |
| Product Line | ThinkBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 Type C Full Feature (DP, PD, and USB) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM0017US 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U 3.50 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Mineral Gray