Lenovo
Lenovo ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM003LUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U Deca-core [10 Core] - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD
- SKU:
- 19238053
- MPN:
- 21dm003lus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM003LUS 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U Deca-core (10 Core) - 8 GB Total RAM - 8 GB On-Board Memory - 256 GB- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i5-1235U
- Processor Core: Deca-core (10 Core)
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?core_i5
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21DM003LUS
- Operating System: ?Windows 11
- Processor Brand: ?Intel
Built for business, designed for youThese laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21DM003LUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkBook. Product Series: 14s Yoga G2 IAP. Product Model: 21DM003LUS. Product Name: ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM003LUS Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i5-1235U. Processor Core: Deca-core (10 Core). Maximum Turbo Speed: 4.40 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 8 GB. Maximum Supported System Memory: 16 GB. System Memory Technology: DDR4 SDRAM. System Memory Speed: 3200 MHz. System Memory Form Factor: On-board + SoDIMM. On-board Memory: 8 GB. On-board Memory Technology: DDR4 SDRAM. Total Number of Memory Slots: 1. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: No. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Finger Print Reader: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 3. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C
Package Contents:
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1235U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.67" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.6" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 14s Yoga G2 IAP 21DM003LUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21DM003LUS |
| Product Model | 21DM003LUS |
| Product Series | 14s Yoga G2 IAP |
| Product Line | ThinkBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information