Lenovo
Lenovo ThinkBook 14s Yoga G3 IRU 21JG0018US 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 13th Gen i5-1335U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board
- SKU:
- 20108125
- MPN:
- 21jg0018us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/25/2024 07:53:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/25/2024 07:53:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too.
Package Contents:
Features
Package Contents:
ThinkBook 14s Yoga G3 IRU 21JG0018US 2 in 1 Notebook AC Adapter ThinkBook Yoga Integrated Smart Pen
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1335U |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.67" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.6" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 15.80 Hours |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops boast awesome entertainment features. And they're eye catching too. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | ThinkBook 14s Yoga G3 IRU 21JG0018US 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21JG0018US |
| Product Model | 21JG0018US |
| Product Series | 14s Yoga G3 IRU |
| Product Line | ThinkBook |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 14s Yoga G3 IRU 21JG0018US 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 13th Gen i5-1335U Deca-core [10 Core] - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board