Lenovo
Lenovo ThinkBook 15 G4 IAP 21DJ000VUS 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512
- SKU:
- 19170677
- MPN:
- 21dj000vus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkBook 15 G4 IAP 21DJ000VUS 15.6" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core (10 Core) 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-Board Memory -- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 12th Gen
- Processor Model: i7-1255U
- Processor Core: Deca-core (10 Core)
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080 pixels
- Processor: ?1.7 GHz core_i7
- Hard Drive: ?512 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?21DJ000VUS
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Processor Brand: ?Intel
ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 21DJ000VUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkBook. Product Series: 15 G4 IAP. Product Model: 21DJ000VUS. Product Name: ThinkBook 15 G4 IAP. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 12th Gen. Processor Model: i7-1255U. Processor Core: Deca-core (10 Core). Processor Speed: 1.70 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.70 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. [Memory] Total Installed System Memory: 16 GB. Maximum Supported System Memory: 40 GB. System Memory Technology: DDR4 SDRAM. System Memory Speed: 3200 MHz. System Memory Form Factor: On-board + SoDIMM. Installed Slot Memory Configuration: 1 x 8GB. On-board Memory: 8 GB. On-board Memory Technology: DDR4 SDRAM. On-board Memory Configuration: 1 x 8GB. Total Number of Memory Slots: 1. Number of Occupied Memory Slots: 1. Number of Free Memory Slots: 0. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. SSD Form Factor: NVMe M.2 PCI Express. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Interfaces/Ports]
Package Contents:
- ThinkBook 15 G4 IAP
- AC Adapter
Features
- ThinkBook 15 G4 IAP
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.74" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 15 G4 IAP |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21DJ000VUS |
| Product Model | 21DJ000VUS |
| Product Series | 15 G4 IAP |
| Product Line | ThinkBook |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information