Lenovo
Lenovo ThinkBook 15 G4 IAP 21DJ00H2US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD -
- SKU:
- 19271481
- MPN:
- 21dj00h2us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/18/2023 11:04:07 AM PST
- Stock Update:
- 04/18/2023 11:04:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkBook 15 G4 IAP Intel Corei7-1255U 15.6 FHD (1920 x 1080) Non-Touch Display Windows 10 Pro 64 preinstalled through downgrade rights in Windows 11 Pro 64 16.0GB memory 1x256GB SSD M.2 2242 PCIe Gen3 TLC Intel Iris Xe Graphics Wi-Fi 6 2x2 AX BT 5.2 720P camera 3 Cell Li-Pol 45Wh Backlit Keyboard Fingerprint Reader 3-year license of Absolute Resilience Software 3 Year Lenovo Protect Bundle (Premier Support Accidental Damage Protection Keep Your Drive Sealed Battery Warranty International Warranty Support)Package Contents:
- ThinkBook 15 G4 IAP 21DJ00H2US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkBook 15 G4 IAP 21DJ00H2US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1255U |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.74" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul> <li><b>Base Warranty </b>1-year, Depot</li> <li><b>Included Upgrade </b>3Y Lenovo® Protect (Premier Support + Keep Your Drive + Accidental Damage Protection + Sealed Battery + International Upg)</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 8 Hours |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 40 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 15 G4 IAP 21DJ00H2US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21DJ00H2US |
| Product Model | 21DJ00H2US |
| Product Series | 15 G4 IAP |
| Product Line | ThinkBook |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | June |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 15 G4 IAP 21DJ00H2US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 12th Gen i7-1255U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD -