Lenovo
Lenovo ThinkBook 16 G6 ABP 21KK0009US 16" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 7530U Hexa-core [6 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Arctic Gray
- SKU:
- 20507401
- MPN:
- 21kk0009us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
- Stock Update:
- 01/23/2026 07:54:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish.
Package Contents:
- ThinkBook 16 G6 ABP 21KK0009US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkBook 16 G6 ABP 21KK0009US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| L2 Cache | 3 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 7530U |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Height | 0.69" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14" |
| Depth | 10" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Courier or Carry-in </p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 16 G6 ABP 21KK0009US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21KK0009US |
| Product Model | 21KK0009US |
| Product Series | 16 G6 ABP |
| Product Line | ThinkBook |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | September |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 16 G6 ABP 21KK0009US 16" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 5 7530U Hexa-core [6 Core] 2 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Arctic Gray