Lenovo
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH000FUS 16" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 13th Gen i7-1355U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Arctic Gray
- SKU:
- 20534284
- MPN:
- 21kh000fus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/15/2025 03:26:24 PM PST
- Stock Update:
- 04/15/2025 03:26:24 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ThinkBook Series | Built for business, designed for you
These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish.
Package Contents:
- ThinkBook 16 G6 IRL 21KH000FUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
ThinkBook 16 G6 IRL 21KH000FUS AC Adapter
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
TCO Certified 9.0
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Low Blue Light
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-1355U |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Cover Material |
|
| Height | 0.69" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14" |
| Depth | 10" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Screen Mode | WUXGA |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | ThinkBook Series | Built for business, designed for you These laptops make it easy to do business with style. From options that keep you up and running without pause, to security that works behind the scenes. And that's not all-ThinkBook laptops are built with premium materials like anodized aluminum with dual-tone finish. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | ThinkBook 16 G6 IRL 21KH000FUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 21KH000FUS |
| Product Model | 21KH000FUS |
| Product Series | 16 G6 IRL |
| Product Line | ThinkBook |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Release Month | September |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL 21KH000FUS 16" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - Intel Core i7 13th Gen i7-1355U Deca-core [10 Core] 1.70 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Arctic Gray