Lenovo
Lenovo ThinkCentre 23.8" Full HD LCD Monitor - 16:9 - Black (12bmmar1us)
- SKU:
- 20029219
- MPN:
- 12bmmar1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre 23.8" Full HD LCD Monitor - 16:9 - Black - 24" Class - in-Plane Switching (IPS) Technology - 1920 x 1080-16.7 Million Colors - 250 Nit - 4 ms - 60 Hz Refresh Rate - HDMI- Number of Screens: 1
- Screen Size Class: 24"
- Viewable Screen Size: 23.8"
- Screen Mode: Full HD
- Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
- Package Dimensions: 25 x 17 x 8 inches
- Manufacturer: Lenovo
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 12BMMAR1US. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkCentre. Product Series: T. Product Type: LCD Monitor. [Technical Information] Number of Screens: 1. Screen Size Class: 24". Viewable Screen Size: 23.8". Screen Mode: Full HD. Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Response Time: 4 ms Extreme Mode. Aspect Ratio: 16:9. Pixel Pitch: 10.8 mil. Horizontal Viewing Angle: 178. Vertical Viewing Angle: 178. Features: sRGB. Anti-glare. Eyesafe Certified. Low Blue Light. Eye Comfort Technology. Eye-Care. Stand Adjustments: Height. Tilt. Adjustable Stand Height: Yes. Curved Screen: No. [Video] Maximum Resolution: 1920 x 1080. Standard Refresh Rate: 60 Hz. Color Supported: 16.7 Million Colors. Native Contrast Ratio: 1,000:1. Brightness: 250 Nit. Color Gamut: 99% sRGB. [Audio] Speakers: No. [Interfaces/Ports] Network (RJ-45): No. HDMI: Yes. USB: Yes. VGA: Yes. DisplayPort: Yes. Number of USB Ports: 5. Number of USB 3.0 Ports: 4. Number of DisplayPorts: 1. Number of VGA Ports: 1. [Built-in Devices] Built-in Devices: USB Hub. Webcam: No. Microphone: No. [Power Description] Operating Power Consumption: 56 W. [Physical Characteristics] Color: Black. Width with Stand: 21.25". Depth with Stand: 8.78". Weight with Stand (Approximate): 13.89 lb. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkCentre TIO Flex 24i Widescreen LCD Monitor Build in USB-A to USB- B cable Build in DP cable . Energy Star: Yes. Environmentally Friendly: Yes. Environmental Certification: TCO 9.0. TCO Certified Edge Displays 2.0. EPEAT Silver. RoHS. TCO Certified: Yes. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year.
Features
- ThinkCentre TIO Flex 24i Widescreen LCD Monitor
- Build in USB-A to USB- B cable
- Build in DP cable
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO Certified 9.0
TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | No |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 56 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 6.83 lb |
| Height with Stand | 20.15" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.78" |
| Width with Stand | 21.25" |
| Color Family | Black |
| Weight with Stand (Approximate) | 13.89 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | ThinkCentre TIO Flex 24i Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 12BMMAR1US |
| Product Model | TIO Flex 24i |
| Product Series | T |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode |
| Curved Screen | No |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27500 mm x 0.27500 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information