Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70a 11CK003HUS All-in-One Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700 Octa-core [8 Core] 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 Touchscreen Display
- SKU:
- 18517611
- MPN:
- 11ck003hus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M70a 11CK003HUS All-in-One Computer - Intel Core i7 10th Gen i7-10700 Octa-core (8 Core) 2.90 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB SSD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 Touchscreen Di- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 10th Gen
- Processor Model: i7-10700
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Standing screen display size: ?21.5 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.9 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB
- Hard Drive: ?512 GB
- Wireless Type: ?802.11ax
- Number of USB 2.0 Ports: ?1
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?11CK003HUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?4.85 pounds
- Product Dimensions: ?15.83 x 11.06 x 0.79 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?15.83 x 11.06 x 0.79 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?2
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 11CK003HUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkCentre. Product Series: M70a. Product Model: 11CK003HUS. Product Name: ThinkCentre M70a 11CK003HUS All-in-One Computer. Product Type: All-in-One Computer. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 10th Gen. Processor Model: i7-10700. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 2.90 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.80 GHz. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Maximum Memory Supported: 32 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 2. [Storage] Total Solid State Drive Capacity: 512 GB. Solid State Drive Configuration: 1 x 512GB. Optical Drive Type: DVD-Writer. [Display & Graphics] Screen Size: 21.5". Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics 630. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Bluetooth: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Built-in Devices] Webcam: Yes. [Interfaces/Ports] Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 1. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 1 USB 3.2 Gen1 Type C. DisplayPort: Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Power Description] Input Voltage: 120 V AC. 230 V AC. Maximum Power Supply Wattage: 170 W. [Physical Characteristics] Form Factor: Desktop. Height: 18.3". Width: 19.3". Depth: 7.9". Weight (Approximate): 16.18 lb. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkCentre M70a 11CK003HUS All-in-One ComputerKeyboardMouse. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year.
Features
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10700 |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 16.18 lb |
| Height | 18.3" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | M AIO Series Desktops | Enterprise space-savers With their minimal footprint, professional appearance, and enterprise-level productivity, these all-in-ones are a welcome addition to the corporate des |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70a 11CK003HUS All-in-One Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11CK003HUS |
| Product Model | 11CK003HUS |
| Product Series | M70a |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen1 Type C |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information