Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70a 11CK005SUS All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM M.2 PCI Express NVMe SSD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 -
- SKU:
- 20148669
- MPN:
- 11ck005sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:Features
Systems Management:
No vPro Support
ThinkCentre M70a 11CK005SUS All-in-One Computer USB Traditional Keyboard USB Calliope Mouse 135W 89% Adapter VESA mount Full Function Monitor Stand
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
No vPro Support
Package Contents:
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10400 |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H470 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 16.18 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3-year, Onsite |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Number of Occupied Memory Slots | 1.0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 21.5" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | All-in-One Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70a 11CK005SUS All-in-One Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11CK005SUS |
| Product Model | 11CK005SUS |
| Product Series | M70a |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Optical Media Supported | DVD±RW |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M70a 11CK005SUS All-in-One Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10400 Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM M.2 PCI Express NVMe SSD - 21.5" Full HD 1920 x 1080 -