Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70q 11DT001PUS Desktop Computer - Intel Pentium G6400T Dual-core [2 Core] 3.40 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Tiny - Raven Black
- SKU:
- 18566436
- MPN:
- 11dt001pus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo ThinkCentre M70q 11DT001PUS Desktop Computer - Intel Pentium G6400T Dual-core (2 Core) 3.40 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Tiny - Raven Black - Windows 10 Pro 64-bit - Intel UHD Graphic- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Pentium
- Processor Model: G6400T
- Processor Core: Dual-core (2 Core)
- Processor Speed: 3.40 GHz
- Processor: ?3.4 GHz pentium
- RAM: ?8 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?11DT001PUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Processor Brand: ?Intel
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 11DT001PUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: ThinkCentre. Product Series: M70q. Product Model: 11DT001PUS. Product Name: ThinkCentre M70q 11DT001PUS Desktop Computer. Product Type: Desktop Computer. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Pentium. Processor Model: G6400T. Processor Core: Dual-core (2 Core). Processor Speed: 3.40 GHz. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Maximum Memory Supported: 64 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Number of Total Memory Slots: 2. [Storage] Total Hard Drive Capacity: 1 TB. Hard Drive Configuration: 1 x 1TB. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: UHD Graphics 610. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Bluetooth: Yes. [Input Devices] Keyboard Localization: English (US). [Operating System] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English. Operating System Architecture: 64-bit. [Power Description] Input Voltage: 120 V AC. 230 V AC. Maximum Power Supply Wattage: 65 W. [Physical Characteristics] Product Color: Raven Black. Form Factor: Tiny. Height: 1.4". Width: 7". Depth: 7.2". Weight (Approximate): 2.76 lb. [Miscellaneous] Package Contents: ThinkCentre M70q 11DT001PUS Desktop ComputerKeyboardMouse. [Warranty] Limited Warranty: 3 Year.
Features
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | G6400T |
| Processor Type | Pentium |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 1.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 610 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70q 11DT001PUS Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11DT001PUS |
| Product Model | 11DT001PUS |
| Product Series | M70q |
| Product Line | ThinkCentre |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Hard Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information