Lenovo
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 4 12E3004YUS Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13400T Deca-core [10 Core] 1.30 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tiny - Black
- SKU:
- 20546337
- MPN:
- 12e3004yus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo M70Q Tiny GEN 4,I5,WIN11,16GB,512GB SSD- UPC: 197531093592
- Weight: 7.400 lbs
- Brand: Lenovo
- Model Number: 12E3004YUS
- Manufacturer: Lenovo
M70Q TINY GEN 4,I5,WIN11,16GB,512GB SSD
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Security Slot
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- ThinkCentre M70q Gen 4 12E3004YUS
- Keyboard
- Mouse
- AC Adapter
- Vertical Stand
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Security Slot
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-13400T |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tiny |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 7" |
| Depth | 7.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3-year, Onsite</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1.0 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | M Tiny Series | Compact yet full-featured desktops Tiny in name but not in nature, M Series Tiny desktops deliver big-business performance with impressive processing power and platform stability. Both durable and energy efficient, they require very little space, too. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | ThinkCentre M70q Gen 4 12E3004YUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 12E3004YUS |
| Product Model | 12E3004YUS |
| Product Series | M70q Gen 4 |
| Product Line | ThinkCentre |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 1 (support data transfer and 5V@0.9A charging) |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1.0 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4.0 |
| Total Number of USB Ports | 7.0 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1.0 |
| Number Of Ethernet Ports | 1.0 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2.0 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 4 12E3004YUS Desktop Computer - Intel Core i5 13th Gen i5-13400T Deca-core [10 Core] 1.30 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 512 GB M.2 PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD - Tiny - Black